Partner strategiczny firmy PROskan

Doradca/Opiekun: Daniel Korsak tel.: 506 – 601 – 943

daniel.korsak@santanderleasing.pl

Nasi klienci często pytają o różnice miedzy leasingiem operacyjnym a finansowy, czasem nawet nie wiedzą, że występuje jeszcze trzeci rodzaj leasingu – pożyczka leasingowa / medyczna. I w taki właśnie sposób finansowanie zakupu sprzętu medycznego zaczyna się komplikować, ponieważ  prawie wszyscy mówią „weź leasing…” a tu nagle doradca leasingowy proponuje POŻYCZKE! Wiemy z doświadczenia, że większość osób w takich sytuacjach bardzo często traci cierpliwość oraz rozeznanie i mało kto wie, co ma wybrać i co będzie dla niego najkorzystniejsze! Dlatego przychodzimy z pomocą!

Postanowiliśmy przyjrzeć się temu tematowi bliżej a dokładnie opisać podstawowe różnice między tymi rodzajami leasingu. Mamy nadzieję, że wszelkie wątpliwości się rozwieją! Z góry jednak potwierdzimy, że prawie w 100% przy sprzęcie medycznym przedsiębiorcy wybierają POŻYCZKĘ LEASINGOWĄ!

Na początku podkreślimy, że owszem doradca leasingowy zaproponuje klientowi taki rodzaj finansowania, który jego zdaniem będzie najlepszy dla jego przedsiębiorstwa, ale ostateczną decyzję co do wyboru instrumentu finansowego klient powinien podjąć w oparciu o konsultacje ze swoim księgowym. Doradca leasingowy nie ma wiedzy o finansach swojego potencjalnego klienta i nie wie jakie koszty i kiedy powinien klient ponieść, by finansowanie było dla niego jak najbardziej opłacalne. Dlatego dobra rada by z kalkulacją finansowania udać się zawsze do swojego księgowego, lub  zanim poprosi się o ofertę leasingu zapytać swojego księgowego, co było by w danym momencie najbardziej opłacalne?

Poniżej w formie tabeli przedstawiamy najważniejsze różnice między formami leasingu, z których każdy przedsiębiorca może skorzystać.

  LEASING OPERACYJNY LEASING FINANSOWY POŻYCZKA LEASINGOWA
PRZEDMIOT LEASINGU ZALICZANY JEST DO… składników majątkowych leasingodawcy np. firmy leasingowej ewidencji środków trwałych leasingobiorcy (klienta) i to on dokonuje amortyzacji ewidencji środków trwałych leasingobiorcy (klienta) i to on dokonuje amortyzacji
KOSZTEM UZYSKANIA PRZYCHODU DLA LEASINGOBIORCY (KLIENTA) JEST… miesięczna rata leasingowa netto oraz opłata wstępna, manipulacyjna lub administracyjna (zależności od leasingodawcy, pobierana jednorazowo), prowizje oraz opłaty związane z bieżącą eksploatacją leasingowanego przedmiotu część odsetkowa raty leasingowej, amortyzacja środka trwałego (mimo, że formalnie właścicielem sprzętu nie jest leasingobiorca – klient, tylko  leasingodawca – bank), opłaty związane z bieżącą eksploatacją leasingowanego przedmiotu, opłata wstępna nie występuje część odsetkowa raty leasingowej, amortyzacja środka trwałego, opłaty związane z bieżącą eksploatacją leasingowanego przedmiotu, opłata wstępna nie występuje
PODATEK VAT… doliczany jest do każdej raty leasingowej, ten rodzaj leasingu traktowany jest jak usługa więc stawka VAT zawsze będzie wynosić 23% (nawet gdy VAT przedmiotu jest niższy np. 8% jak w sprzęcie medycznym) leasingobiorca (klient) ma obowiązek zapłacić cały podatek VAT na początku umowy leasingowej, przy pierwszej racie tuż po odbiorze przedmiotu, ten rodzaj leasingu traktowany jest jak dostawa sprzętu więc w przypadku sprzętu medycznego stawka VAT zawsze będzie wynosić 8% (stawka VAT 8% będzie obowiązywała nie tylko od wartości sprzętu, ale także od kosztów finansowania) doliczany jest do każdej raty leasingowej
WŁAŚCICIELEM PRZEDMIOTU, KTÓRY PODLEGA LEASINGOWI JEST… leasingodawca, to on przedmiot umowy wprowadza w ewidencję środków trwałych i to on dokonuje amortyzacji przedmiotu umowy, leasingobiorca ma prawo do wykupu użytkowanego przedmiotu na warunkach określonych w umowie leasingowej leasingobiorca (klient) automatycznie po wpłaceniu ostatniej raty leasingu leasingobiorca (klient) od samego początku trwania umowy

Jak widać leasing operacyjny i finansowy różnią się od siebie znacząco zwłaszcza pod kątem ponoszenia przez leasingobiorcę kosztów początkowych umowy. Są one znacznie niższe w przypadku leasingu operacyjnego i jest to główny czynnik dla, którego klienci sięgają częściej po tą formę finansowania. Konieczność  zaangażowania większego kapitału własnego, na początku umowy jest dla wielu przedsiębiorców kluczowa, w sytuacji rozwoju ich przedsiębiorstwa. Dlatego jest im łatwiej zapłacić podatek VAT w racie leasingowej niż w całości z góry. Nie oznacza to wcale, że jest tak u wszystkich, ale w tych sytuacja to księgowy będzie najlepszym źródłem informacji. Drugą zaletą wyboru leasingu operacyjnego jest możliwość zmniejszenie podstawy opodatkowania związanej z większymi kosztami przedsiębiorstwa. Dzieje się tak dlatego ponieważ przedsiębiorca płaci większą ratę leasingową, zawierając umowę leasingowa na krótki okres. Kiedy więc warto skorzystać z trzeciej formy finansowania czyli pożyczki leasingowej? Pożyczka leasingowa jest najczęściej wybierana w sytuacji kiedy przedmiot, który chce nabyć leasingobiorca ma inną stawkę VAT niż np. stawka 23%. Jest tak najczęściej w przypadku sprzętu medycznego, który jest objęty stawka 8%. Oczywiście nie ma obowiązku by klienci np. z branży medycznej korzystali wyłącznie z pożyczki leasingowej, ale wybierając w takiej sytuacji leasing operacyjny należy liczyć się ze wzrostem ceny produktu o różnicę w stawce VAT, czyli zamiast 8% leasingobiorca będzie musiał zapłacić dodatkowo 15% by stawka wynosiła 23%. Oprócz tego pożyczka ma tą zaletę, że leasingobiorca nie musi poosiadać wkładu własnego by doszło do zakupu przedmiotu leasingu, co jeszcze bardziej ułatwia zakup.

Podsumowując należy jasno stwierdzić, że w znacznej większości przy zakupie np. samochodu osobowego, klienci wybierają leasing operacyjny a kiedy zakupują sprzęt medyczny na stawce 8% VAT wybierają pożyczkę leasingową.

Mamy nadzieje, że przybliżyliśmy Państwu to zagadnienie i zachęcamy do kontaktu z nami, w przypadku chęci zapoznania się z ofertą finansowania. Firma Współpracujemy z największymi leasingodawcami w Polsce, co pozwala nam na zaproponowanie bardzo korzystnych warunków, przy zakupie np. samochodów osobowych lub urządzeń medycznych.

Wypełnij wniosek online >>>